
Ami viszont egy érdekes, új megfigyelés, az az izomkompozíció változása a korral. A Koppenhágai Egyetem munkatársai az izmokon belüli kötőszövet mennyiségét vizsgálták fiatal (~25) és idősebb (~65), illetve edzett (hosszútávfutók) és edzetlen egyéneknél, ehhez a combról készítettek keresztmetszeti MR felvételeket. A felvételeken egyértelműen az a tendencia volt megfigyelhető, hogy


A fekete területeken a zöld színű részek jelölik a kötőszövetet, jól látható annak mennyisége a különböző vizsgálati egyéneknél.


Természetesen a mozgatórendszer óriásit profitál a kötőszövet jelenlétéből az izmokon belül és azok körül, hiszen egyrészt az izomösszehúzódást morfológiailag is kontrollálják a fasciális elemek, ezzel optimalizálva a kifejtett izomerőt, másrészt a bennük keletkező elasztikus energia hozzáadódik az izom által kifejtett erőhöz, melyet így jócskán meg tudnak növelni, ezzel jobb teljesítményt, gazdaságosabb működést biztosítva.
Viszont jóból is megárt a sok… ha a fiziológiásnál jobban felszaporodik a kötőszövet, az már nem lesz segítője mozgásainknak, hiszen az ilyen szövet kevésbé rugalmas és feszes, így kevésbé lesz alkalmas arra, hogy erőt szolgáltasson vagy erőt transzferáljon. Sőt, nem csak hogy nem segíti a mozgásokat, de azokat akadályozhatja is rugalmatlanságával. Így a mozgások nehézkesebbé, gazdaságtalanná, erőtlenné válnak és a fáradásérzet is jóval előbb jelentkezik még egy kisebb terhelésnél is.
Mindkét folyamat progressziót mutat:




(forrás: Mikkelsen et al.: Skeletal muscle morphology and regulatory signalling in endurance-trained and sedentary individuals: The influence of ageing. Exp Gerontol. 2017 Jul;93:54-67. Almásy Csilla fordításában)

Hozzászólok