Artrózis azaz ízületi kopás. Az 50 feletti felnőtt lakosság 90%-át érinti a betegség valamely fázisa. Fájdalom és egy idő után mozgásbeszűkülés kíséri. Mozogjunk vagy kíméljük? Mi is ez valójában?
A porcot károsító tényezők:
egyenlőtlen terhelés (pl. lúdtalp)
kisebb sérülés
túlsúly okozta többlet terhelés
ülő életmód
hasi zsírból származó gyulladáskeltő vegyületek
Az elkerülhető artrózist kiváltó okok:
nem (vagy nem megfelelően) kezelt sérülések
hosszan tartó monoton sportok és terhelések
megterhelő sportok
kevés mozgás, ülő életmód
túlsúly
hasi zsírból származó gyulladáskeltő vegyületek
egyoldalú táplálkozás

egészséges ízület

artrózis 1. fázis

artrózis 2. fázis

artrózis 3. fázis

artrózis 4. fázis
Art: ízületet jelent
Art: ízületet jelent
-ózis: kopás révén végbemenő folyamatot jelöl
Artrózis: ízületi kopás, mely túlnyomórészt a mechanikai elhasználódás következményeként alakul ki. Kiinduló pontja az ízületi porc károsodása.
A porc egy olyan védőréteg a csontok fejénél, mely megvéd bennünket a csontok érintkezésekor fellépő fájdalomtól. Ha ugyanis a csontok végén, az ízületeken belül nem lenne porcos borítás, a mozgás igencsak fájdalmas lenne. A csontok ugyanis idegszövetekben gazdagok, míg a porcban nincsenek idegek, így a súrlódásuk, mozgásuk, egymáson való elcsúszásuk nem okoz számunkra fájdalom-érzetet. Okosan van megalkotva az emberi szervezet. 🙂
Aztán a felsorolt okok miatt a porc kopni kezd, felrostolódik, a felületén egyenetlenségek, folytonosság hiányok alakulnak ki. A viszonylag még épebb területek lesznek terhelve, hiszen azok érintkeznek egymással, bár már jóval kisebb felületen. A hiányzó területek nem terhelődnek.
Az artrózis közvetlen okai
- Sokszor beszélünk róla de nem eleget: a rossz állás rossz működést eredményez melynek a következménye a rossz kopás. Túl nagy nyomás keletkezik az ízület egy pontján, nem úgy érintkeznek az ízfelszínek, hogy a terhelést minél nagyobb területen egyenletesen elosztva adják át. Minden rossz állás un. preartrózis állapot, azaz kopást megelőző állapot. Figyelj oda a megfelelő cipőválasztásra, készíttess egyedi talpbetétet és HASZNÁLD!
- Csípődiszpláziáról akkor beszélünk, amikor az amúgy teljesen és szorosan záródó csípőízület nem zár kellőképpen: a gömb formájú ízületi fejet (combcsont feje) az ízületi vápa nem öleli át megfelelő mélységben és annak van lehetősége az ízületből “kimozdulni”.
- “O”-láb vagy “X” láb esetén a láb tengelye nem egyenes, a térdízületben a csontvégek nem megfelelően illeszkednek egymáshoz, kisebb területen nagy nyomás – és ennek következtében kopás alakul ki.
- Egymással ellentétes oldalon fellépő izomerő-különbség is eredményezhet kopást, pl. a térdkalács belső oldalán. A kiváltó ok szakszerű és célirányos erősítéssel orvosolható és a kopásos folyamat lassítható.
- Végtaghossz-különbség. Fontos a probléma felismerése és a különbség kiegyenlítése.
- Térdszalag-szakadások, instabil térd esetén is a funkcionálistól eltérő terhelés okoz kopást.
- Porcleválás egy esés ütközés kapcsán kialakuló baleset, melynek a tünetei ugyan pár nap alatt elmúlnak, ennek ellenére az artrózis megakadályozása érdekében bizony 6 hétig szigorú pihenés javasolt!
- Csonttörés után gyakran alakul ki eltérés a tengelyeben illetve a rotációban, ami a fent leírtaknak megfelelően kihat az ízületre is.
- Mozgáshiány esetén nem termelődik megfelelő mennyiségű ízületi folyadék, azaz szinóvia, illetve a meglévő mennyiség nem látja el megfelelően kenő feladatát. Az olajozatlan működés pedig súrlódást, kopást okoz. Plusz probléma, hogy ilyenkor az izomzat, mely az ízületet mozgatja elgyengül, így funkciójában gyengül az ízület, nagyobb terhelést okozva ezzel a porcrétegnek.
- Aktív illetve élsport okozta túlzott terhelés sem jó az ízületnek. A hoszútávfutás, pl maraton hosszan . ugyanabban a szögben ad terhelést az ízületnek, aminek nincs ideje ezalatt regenerálódni. A csapatsportok high impact mozgása (megindulás, hirtelen megállás) szintén ízület-gyilkos. Ide sorolható sajnos a tenisz, squash is. A szabadidős sportolókra jellemző alkalmi, kampányszerű sporttevékenység sem egyenletes és kívánatos terhelés. A mérték az érték.
- Az étkezésnél is kiegyensúlyozottságra törekedjünk. Kerüljük a túlzott hús, cukor és édesítőszerek, élesztős és készételek, tej, alkohol és kávé fogyasztását.
- amennyiben a súlyod az ideálisnál 30%-kal magasabb, az artrózis kialakulásának kockázata 300%-kal magasabb annál, mint akinek csak 20% súlytöbblete van. Tehát 8-10% súlycsökkentéssel, ami 80 kg-os testsúly esetében 6-8 kg-ot jelent, a harmadára tudod csökkenteni az artrózis kialakulásának esélyét.
- hasi zsír, metabolikus ártalom: a porcok gyulladásos állapotba kerülnek az őket támadó gyulladáskeltő vegyületektől.
- Menopauzán átesett hölgyeknél a csökkent ösztrogénszint nem csak a csontokra gyakorolnak rossz hatást, hanem az ízületek vérellátását is csökkenti. Csökkent kollagén-termelés miatt a porcok felépítése is romlik, hiszen a porc legjelentősebb építőanyaga a kollagén.
- Nehéz fizikai munkát végzők esetében a nagyobb terhelés fog problémát okozni, akárcsak az élsportolóknál. Főként az építőiparban dolgozók szenvednek artrózistól (pl. burkoló, vízszerelő, útépítő, stb.)
- A túl könnyű munkát végzők is veszélyben vannak, így az irodai munkát végzők is, hiszen náluk pont a túl kevés inger, az egyoldalú terhelés (egész nap ül) kevés mozgás lesz kártékony. Mind a két szélsőséget a nehéz fizikai munkát és az ülő munkát is kompenzálni kellene mozgással.
- Az artritisz/reuma is artrózishoz vezet. A gyulladások ugyanis felfalják a porcréteget. Ezért kell mihamarabb megfékezni a gyulladásokat, mert csak így tehetünk a porc eltűnése ellen.
- Neurológiai okok ill megbetegedések (pl. SM, agyi érkatasztrófa, Friedreich-ataxia) esetén az idegek nem tudják a mozgáskoordinációhoz szükséges utasításokat továbbítani, így a mozgás kivitelezése, végrehajtása megváltozik.
Észlelhető jelek, tünetek:
- fázis: eleinte semmi. Nagy megterhelés esetén jelentkezhet esetleg fájdalom. Azonban az ízület mélyén már megindult az erózió. S ezek a néma tünetek már maradandó, nem visszafordítható elváltozások az ízületben. A porcréteg fellazul, elvékonyodik, csökken a rugalmassága, a porcsejtek egy része elhal.
- fázis: Duzzanat. Indítási fájdalom: reggel felkeléskor, vagy hosszabb ülés, mozdulatlanság után jelentkező fájdalom. Folyamatos fájdalom gyulladás esetén. Mi történik az ízületben: a porc rostossá, szakadozottá válik, ledörzsölődik. Röntgen felvételen látható, hogy a csontvégek közelebb kerülnek egymáshoz, azaz az ízületi rés beszűkül. Nagyobb nyomás nehezedik a csontvégekre, amitől azok rugalmatlanná válnak.
- fázis: Terhelésre jelentkező fájdalom. Ekkor már a csont is deformálódik, csontkinövések (osteofiták) jelentkeznek. A porc egyre jobban leépül. A fájdalom miatt kímélő tartást vesz fel a “beteg” és nem mozgatja. Ennek következtében az izmok elgyengülnek, leépülnek, egyes izmok megrövidülnek, csökken az ízület mozgásterjedelme, csökken a mozgékonyság.
- fázis:ekkor már nyugalmi állapotban is észlelhető a fájdalom. A porc néhány helyen teljesen eltűnt, a csontvéget semmi sem védi. Az ízület ekkor már megmerevedik, nem megy végbe mozgás.
Mit tehetük?
Az első fázisban még nem is észleljük, hogy baj van, tehát az összes teendőnk a prevenció, megelőzés:
- Rendszeresen mozgunk, nem túl megterhelő mozgásformákat választva.
- A mozgás kezdetén tehermentesített állapotban bemelegítünk, átmozgatjuk az ízületeinket.
- Igényesen választunk lábbelit, aminek a felépítése megfelelően tartja a lábat.
- Használunk a lábunkra kialakított talpbetétet.
- Törekedj az izmok tudatos és sokoldalú erősítésére az izomdiszbalansz (mikor a végtag két oldalán eltérő erősségű izmok nem egyformán húznak, így az ízület terhelése sem lesz kiegyensúlyozott) kialakulásának elkerülésére. Ehhez kérd edző, gyógytornász segítségét!
- Fogyassz elegendő folyadékot.
Hogyan gondoskodj a porcról? “Öntözés és táplálás”
Ahhoz, hogy a porc feszes, rugalmas és sima maradjon, megfelelő mennyiségű folyadékra van szüksége. Szervezetünkben a porcoknak nincs önálló anyagcseréje, a folyadékot csak a környezetükből tudják felszívni szivacs módjára. Feltéve, hogy a környezetükben van víz. Így az első feladatod, hogy odafigyelj a folyadék-fogyasztásra. Ez legyen VÍZ és folyamatos. Ne kampányszerűen fogyassz sokat, hanem a nap folyamán egyenletesen elosztva kortyolgass. Ha a porc vízzel telődik, megduzzad mint a beáztatott bab, nagyobb, vastagabb, rugalmasabb lesz, így jobban ellátja a feladatát: az ütések, nyomások csillapítását.
Felhasznált irodalom és ábrák: Thomas Pfeifer: Amikor két csont találkozik
Hozzászólok