

Az RMed webáruház elérhetősége:
https://www.r-med.com/
Testmagasság 168 cm felett | 75 cm átmérőjű labda |
---|---|
Testmagasság 168 cm alatt | 65 cm átmérőjű labda |
Gimnasztikai labdát gyakran használjuk szenior torna órán, tanítványaim megkedvelték ezt az eszközt, ha őket kérdezem, biztos, hogy “nagylabdával” azaz gimnasztikai labdával szeretnének edzeni. A labdák ugyan először ijesztőnek tűnnek, van aki aggódik, hogy legurul róla. Ha azonban megtanulnunk azt, hogy hogyan üljünk a labdán, mit tegyünk a biztonságunk érdekében, és erre következetesen odafigyelünk, akkor különösebb veszély nem leselkedik ránk, s élvezetes mozgásos perceket tölthetünk el rajta.
Hogyan választunk labdát?
Gimnasztikai labdát a mérete és a minősége alapján választunk. Kezdjük a mérettel:
Három alapvető megközelítés van:
- ha a testmagasságod 168 cm felett van, akkor 75 cm átmérőjű labdát válassz, ha ennél alacsonyabb vagy, a 65 cm-es labda lesz megfelelő
- ha a felfújt labda mellé állsz kis nyújtózkodással el kell hogy érd a tetejét
- ha a felfújt labdára ülsz a combod legalább vízszintes legyen, de nem árt, ha kicsit a térded felé lejt, azaz a csípőd magasabban van mint a térded.
Persze a ráírt mérettől nagyon eltérő méretűre is fel lehet fújni egy labdát, ezért érdemes mind a három módszert bevetni a labda kiválasztásához. A boltban, plán ha interneten rendeled, egyetlen lehetőséged az hogy a testmagasságodnak megfelelő labdát választod ki. Amikor otthon felfújod vagy edzőteremben választasz a felfújt labdák közül, akkor már a következő két szempont lesz számodra az irányadó.
Minőség:
Engem a mesterem arra tanított, hogy az órákra csak hasadásmentes anyagból készült labdát vigyek, ami nem durran ki, de ha véletlen ez megtörténne, akkor is szép lassan ereszt le, nincs “durrdefekt”. Ennek a feltételnek ismereteim szerint az R-Med Fit-Ball felel meg, de minden gyártót nem ismerek. Én az óráimon 6 éve használom ezt a labdát, nem történt még defekt és ez számomra lényeges. Ezeknek a labdáknak kicsit magasabb a beszerzési áruk, ma 2019.08.16-án 7500 és 8500 Ft-ért szerezhetőek be. De írok nekik, hátha kapunk kedvezményt.
További tudnivaló a labdák otthoni használatához:
- Először mindig a könnyebben kivitelezhető, kezdők számára ajánlott gyakorlatokat, gyakorlatsorokat válaszd és csak szép lassan végezz nehezebb gyakorlatsorokat.
- A labdák instabil eszközök, melyek hatékonyan fejlesztik az egyensúly-érzéket is, azonban óvatlan, hirtelen mozdulat esetén lehuppanhatsz róla. Ezt vedd figyelembe a gyakorlat kiválasztásánál és végrehajtásánál. Az esetleg előforduló balesetekét felelősséget nem vállalok, a mozgásanyagot saját felelősségre végzed.
- A torna előtt nézz körül a lakásban és olyan helyet keress a gyakorlatok végzéséhez, ahol nincs a közelben semmiféle bútor, kemény tárgy, aminek nekieshetsz és megüthet.
- Ne legyen a talpad alatt olyan szőnyeg, amely elcsúszhat.
- Törekedj arra, hogy a talajon a talpad stabilan támaszkodjon. A zokni csúszni fog a parketten, a mezítláb csúszhat a szőnyegen is. érdemes edzőcipőben tornázni. De mindenképpen próbáld ki hogy ne csússzon a lábad!
- Vigyázz magadra! Tornán mindig elmondom, hogy a legfontosabb feladat a labdán maradni, az összes többi huncutság. 🙂
Hozzászólok